Jak zabezpečit byt, nebo dům před odjezdem na dovolenou?

Léto už začalo, školní prázdniny se kvapem blíží a my se těšíme na zaslouženou dovolenou. Je to však také období, kdy se ze svých domovů vzdalujeme na delší čas. Před odjezdem na dovolenou bychom neměli zapomenout na základní pravidla požární bezpečnosti, abychom se opravdu mohli v klidu těšit z letní pohody a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku.

Proto uvádíme několik rad pro všechny, kteří odjíždějí na prázdniny a letní dovolené.
• Když na delší dobu opouštíte byt, zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička.
• Pokud může vyprázdnit i ledničku a mrazák, od kterých také hrozí riziko požárů, je nejlepší centrální vypnutí elektrického proudu.
• Při odchodu zhasněte všechna světla.
• Doporučujeme také odpojit televizor od antény.
• Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.
• Pro případ, že by došlo například k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo.

Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel, kouření, zakládání ohňů v přírodě. V domech nebo bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích. Nebezpečná je hra dětí se zápalkami. Zejména o prázdninách je taková hra častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale i hospodářských nebo obytných budov. Děti nemohou posoudit následky svého jednání a dospělí jsou ze zákona povinni dbát, aby svým jednáním nezpůsobily požár.

V loňském roce došlo v období prázdnin k 3339 požárům, při kterých zemřelo 12 lidí a 154 jich bylo zraněno.

V bytech likvidovali hasiči požár během loňských prázdnin celkem 310, v rodinných domech hořelo ve 131 případech. Celková škoda se vyšplhala na více než 40 milionů korun.


HZS Pardubického kraje

 

Jak se správně chovat při bouřce???

 

Je-li předpovídaná bouřka, doporučujeme raději nepodnikat žádné výlety do přírody a vyčkat na příznivější počasí. Zastihne – li nás přece jenom bouřka na výletě ve venkovním prostředí, dbejte maximální opatrnosti a nepodceňujte její nástrahy.Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné bleskosvodem. Rozhodně se neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez bleskosvodu. Pozor na stavení s porušenou statikou (např. zpustlé polorozpadlé objekty), kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a zřícení.

Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.

Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe. Na zem si rozhodně nelehejte.

Jelikož je blesk vlastně silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými spotřebiči.

Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty – fungují totiž jako bleskosvod. Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu.

Bouřky jsou často doprovázeny silným větrem, který při pobytu venku také představuje riziko. Buďte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů, hrozí totiž vyvrácení stromu, lámání větví. Také silný vítr může způsobit přetržení elektrického vedení. Dráty shozené na zem mohou být stále pod proudem, proto se je nesnažte odhazovat a zavolejte raději odborníky.
V případě silného větru doporučujeme doma preventivně zabezpečit okna, ukotvit volně ležící předměty apod.

Bouřky přináší často také prudký přívalový déšť, který může způsobit povodně. Při výběru tábořiště je nutno s tím počítat. Hasiči každý rok evakuují děti z letních táborů umístěných na březích potoků a řek, které ohrožovalo náhlé rozvodnění. V takových případech jde mnohdy i o život. V Pardubickém kraji již v červenci v několika případech došlo k evakuaci dětských táborů.

Vendula Horáková, mluvčí krajských hasičů