16.Brigáda

Netradičně v pondělí 28. prosince si část našich členů střihla poslední mini brigádu (celkem jich letos bylo 16). Při této příležitosti byl opět odvezen biologicky rozložitelný odpad z místního hřbitova.

15.Brigáda

Na Štěpána, tj. 26. prosince bylo při další mini brigádě našich dvou členů nainstalováno nové zabezpečovací zařízení do naší hasičské zbrojnice.

Mikulášská nadílka

První prosincovou sobotu zavítal za dětmi do Stradouně Mikuláš s bandou čertů. Čertů se letos z pekla vynořilo opravdu mnoho a samozřejmě naháněli strach jak hodným, tak zlobivým dětem, které jistě přislíbili, že budou opět další rok hodné. Takže počet obyvatel naší obce se po tomto večeru opět nezměnil a děti zůstaly ve svých domovech.

Zabíjačkové hody

V sobotu 28. listopadu byly v areálu za školou uspořádány zabíjačkové hody. Každý mohl ochutnat tradiční zabíjačkové pochutiny, které byly připraveny ze tří prasátek. Již v dopoledních hodinách jsme si mohli pochutnat na dvou druzích guláše, ovaru, zabíjačkové polévce, prejtu, jitrnicích, tlačence a dalších pochutinách. Samozřejmě nemohlo chybět piva a také něco na prohřátí. Děkujeme všem za návštěvu, zároveň doufáme, že jsme potěšili Vaše žaludky a už teď se těšíme na další akce v roce 2016.

14.Brigáda

V sobotu 14. listopadu byla na programu již 14. brigáda, při které byl kompletně uklizen místní hřbitov a bylo z něho odvezeno spadané suché listí a další rozložitelný odpad.

13.Brigáda

Ve čtvrtek 5. listopadu proběhla další mini brigáda, kdy byl naložen nebezpečný odpad na nákladní automobil, který ho poté odvezl tam, kam patří.

Závěrečné posezení

V sobotu 12. září jsme si uspořádali závěrečné posezení, jako poděkování za celoroční práci našich členů a za práci a podporu ostatních dobrovolníků a sponzorů při našich akcí, zejména při události Setkání rodáků a přátel obce Stradouň, která proběhla na konci letních prázdnin. 

12.Brigáda

V sobotu 3.září proběhla již dvanáctá letošní brigáda, při které byl na programu sběr nebezpečného odpadu a odvoz odpadu ze hřbitova.

SETKÁNÍ RODÁKŮ-125let SDH Stradouň

Ve dnech 28. – 29. 8 . 2015 proběhlo ve sportovním areálu za školou Setkání rodáků, občanů a přátel obce Stradouň. Akce pořádaná obcí a hasičským sborem měla začátek již v pátek 28. srpna od 17. hodin, kdy bylo na programu neformální setkání rodáků. Tohoto setkání se zúčastnilo okolo padesáti rodáků, kteří si mohli v klidu posedět a popovídat. Někteří z nich se již tento den zdrželi téměř do třetí hodiny ranní.

Sobotní program, který byl zahájen starostou obce Zdeňkem Bačinou, začal v 10 hodin dopoledne. Přibližně do 12 hodin hrála k poslechu dechová hudba Pernštejnka z Pardubic. Po dvanácté hodině následovaly vystoupení dětí z místní mateřské školy „Sluníčko“ a vystoupení mažoretek z Chocně a Vysokého Mýta. Poté si vzal slovo opět starosta obce, který pronesl projev zmiňující obec v minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Zároveň poděkoval všem rodákům a zúčastněným za účast a všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na organizaci tohoto setkání. Ve 13:30 následovalo vystoupení Haničky, která předvedla „Labutí tanec“. Od čtrnácti hodin nám k poslechu a tanci začala hrát skupina Express taktéž z Pardubic. Okolo půl třetí odpoledne byl na řadě „Rytířský turnaj“, ve kterém jsme mohli vidět nefalšované historické souboje. Po tomto turnaji následoval jeden z nejočekávanějších bodů programu a tím byl zásah místních hasičských veteránů, a to z toho důvodu, že opět po třiceti letech vzplála místní hospoda. Nebyla to ovšem hospoda skutečná, nýbrž zmenšená, ale věruhodná podobizna hospody, která zde stála před třiceti lety. Po příjezdu našich hasičů veteránů v našem bývalém hasičském autě, někteří požárníci vypadali, že nebudou schopni zásahu, jelikož vypadali lehce unavení. Ale nakonec se jim hospodu podařilo uhasit, sice v podobném stádiu jako tehdy. Tehdy se jí nedařilo uhasit kvůli mrazu, nyní nejspíše kvůli horku. Následoval projev starosty SDH, který pronesl pár slov o místním sboru a jeho historii a vyznamenal vybrané členy sboru a to pana Martina Fuksu, Romana Peterku, Josefa Fuksu, Františka Vokouna, Jiřího Voříška, Miloslava Haška a paní Janu Motyčkovou. Od 16.00 následovala „Biker show“, která nám nabídla vzrušující a dechberoucí podívanou mistrů na kolech. Dále nás opět navštívila Hanička a její další taneční vystoupení. Poté jsme si opět mohli poslechnout skupinu Express a okolo sedmé hodiny večerní jsme mohli shlédnout pohádku od rytířů, kteří tu s námi strávili většinu dne. Po tomto krásném vystoupení přišel čas na večerní zábavu, kterou rozjela rocková skupina Bagr z Třebíče. Okolo půl desáté byla večerní zábava na chvíli přerušena posledním vystoupením šermířů, kteří nám předvedli úchvatnou ohnivou show, u které se někdy i tajil dech. Po tomto zážitku už byl na řadě poslední a pravděpodobně nejlákavější bod programu, kterým byl závěrečný ohňostroj. Nutno zmínit, že takový ohňostroj by mohla závidět i některá města, která pořádají různé slavnosti. Tento náš trval 8 minut a byla to nádherná podívaná. Poté dostala slovo opět skupina Bagr, která nás bavila až do druhé hodiny ranní a pro ty, kterým to ještě nestačilo, hrála od dvou hodin reprodukovaná hudba.

 

Po celý den účastníci mohli navštívit výstavu kronik a fotografií v budově obecního úřadu a bývalé školy. Dále mohli navštívit místní hasičskou zbrojnici a mateřskou školu, a to vždy od 11 do 12 hodin a od 14 do 15 hodin. Zároveň byl k dispozici kočár s koňmi, kterým se mohli všichni zájemci svést a prohlédnout si naši obec. Na hřišti bylo také vystaveno naše bývalé hasičské auto zvané „Máňa“, které je stále dobře udržováno Veterán klubem z Hrochova Týnce. Po celý den mohli rodáci a další účastníci konzumovat pivo, limo, různé destiláty, uzená kuřata, uzenou krkovici, klobásy, grilovanou kýtu či svatební koláčky, palačinky nebo párek v rohlíku. Doufáme, že jsme dostatečně nasytili žaludky a napojili hradla všech z Vás, a že jste si toto setkání rodáků maximálně užili. Zároveň nesmíme zapomenout poděkovat všem partnerům této akce, kterými byli: Obec Stradouň, CHKOVO Chroustovice, Stavební společnost s. r. o. – Hostinné (p. Krčmář), Švejkteam s. r. o., SDH Stradouň a další spoluobčané, kteří přispěli na tuto akci. V neposlední řadě patří velký dík moderátorovi dne Sašovi a členům SDH a dalším dobrovolníkům, kteří připravili tento den (myšleno stavbou pódia, stanů, lavic a přípravou občerstvení). Jelikož nám i počasí velmi přálo, tak mohu říci, že toto setkání se rozhodně povedlo a pravděpodobně si ho budeme dlouho pamatovat. Velký dík patří také všem rodákům, chalupářům a přátel naší obce, kteří se zúčastnili. Doufáme, že zachováte naší přízeň i nadále, a že se setkáme při další akci.

 

Fotografie z této akce naleznete ve fotogalerii.

10. 11. Letošní brigáda

BRIGÁDA 15. 8.

V sobotu 15. srpna proběhla další letošní brigáda, při které byly provedeny tyto práce: úklid v budově bývalé školy, bílení hasičské zbrojnice, vybudování obrubníků u zvonice, odvoz odpadu ze hřbitova a  natření vchodových dveří obecního úřadu.

 

BRIGÁDA 23. 8.

V sobotu 23. srpna byla na pořadu dne poslední brigáda před blížící se akcí Setkání rodáků. Byly vykonány práce jako položení dlažby u zvonice či úklid hřbitova a celé obce.

 

DB.

Oslavy 130.let SDH Jezbořice

 

V sobotu 8. srpna jsme se zúčastnili hasičských oslav  Jezbořicích. Ze všeho nejdříve byl na programu průvod obcí, který byl v úmorném vedru celkem vyčerpávající. Poté se již přešlo k soutěži v požárním sportu, která byla trochu netradiční. V prvním útoku se běhalo standardně na 3B a 2C s nastartovaným strojem, ale v druhém útoku, který si každé družstvo startovalo samo (i mačkalo stopky), museli děti po shození terčů donést zpět  pneumatiku, muži velkou pneumatiku a ženy donést prezervativ a navléci ho na proudnici na startu a poté zmáčknout stopky. Tyto závody jsme si užili, i když jsme se umístili na čtvrtém místě ze sedmi účastníků v celkovém čase 78,16s o necelé 2 vteřiny za bronzovou pozicí. Vítězem se stali extraligoví hasiči z Choltic, kteří si odvezli domů sud piva a k němu i chlazení. Naopak poslední tým musel domů odjet s živou kozou, která byla přítomná na závodech po celý den.

 

Fotografie z této akce naleznete ve fotogalerii.

 

DB.

8.9.10.Letošní brigáda

V měsíci červenci proběhlo opět pár brigád. V sobotu 4. července stavění lešení u školy a 15. července jeho bourání, dále pak 25. července úklid hasičské zbrojnice, odvoz odpadu ze hřbitova, údržba osvětlení a úklid kolem zvonice. Všem zúčastněným členům děkujeme.

 

VINARSKÝ POHÁR 2015

V sobotu 18. července se náš sbor, jako každý rok, zúčastnil Vinarského poháru. Na Vinary jsme dali dohromady jedno družstvo, a to ve složení :  F. Říha – R. Motyčka ml. – T. Bačina – D. Bačina –           M. Vopařil – J. Jirsák – T. Paul

Začátek poháru byl naplánován na 13 hodinu odpolední. Běhalo se standardně na 3B a 2C hadice, s nastartovaným strojem a na nástřikové terče. Každé družstvo mělo k dispozici 1 pokus. Náš tým byl zařazen do kategorie PS 12, ve které jsme obsadili 3. místo s velmi slušným časem 27,78s na 2. místě v této kategorii se umístilo družstvo domácích a letošním vítězem kategorie PS 12 se stal SDH Ostrov. V kategorii upravených strojů bral prvenství Prosetín, který jako jediný dokázal stlačit čas pod 20 vteřin. Letošní výsledek ve Vinarském poháru můžeme opět považovat za úspěšný, ale stále je co zlepšovat.

Fotografie a video z této akce naleznete ve fotogalerii.

 

DB

3.Ročník v malé kopané

V sobotu 11. července proběhl, v areálu za školou, třetí ročník turnaje v malé kopané. Turnaje se mělo zúčastnit 8 družstev, ale bohužel jeden tým se k turnaji nedostavi.

Do skupiny A byly nalosovány tyto týmy:

FC z Kopce, Pojď sem kam jdeš, Stradouňské Bodlo a Vyhaslé hvězdy.

Poté co se tým Vyhaslých hvězd nedostavil, byly všechny jeho zápasy zkontumovány ve prospěch soupeře. Postupujícími z této skupiny byly týmy: Stradouňské Bodlo a FC z Kopce.

Ve skupině B se utkala tato družstva:

Vařečky, Manchlaster Zámrsk, Dračice a JAFA a spol.

Z této silné skupiny podle očekávání postoupil tým JAFA a spol., ale nečekaně vypadl loňský vítěz Manchlaster Zámrsk. Místo Zámrsku do semifinále postoupil tým Vařeček.

 

Po základních skupinách se odehrálo utkání o 5. místo, ve kterém zvítězil tým Machlasteru Zámrsk (spojený s Dračicemi) proti týmu Pojď sem, kam jdeš 3:2 po penaltovém rozstřelu.

V 1. semifinále se utkal tým domácích – Stradouňské Bodlo proti týmu Vařečky, Stradouňské Bodlo zvítězilo těsně 1:0 a mohlo se radovat z postupu do finále.

Ve 2. semifinále se představily týmy JAFA a spol. a FC z Kopce. Tým JAFA a spol. zvítězil 2:1, když jedinou branku inkasoval až v úplném závěru utkání a postoupil do finále proti domácímu celku.

V boji o třetí místo se utkaly Vařečky proti FC z Kopce. Tým Vařeček nakonec po penaltovém rozstřelu zvítězil 3:2 a mohl se radovat ze 3. místa.

O prvenství se utkaly týmy Stradouňské Bodlo a JAFA a spol., mimochodem repríza finále z roku 2013, kdy JAFA a spol. zvítězila vysoko 6:1. Tentokrát bylo utkání velice vyrovnané a nakonec po jediné vstřelené brance zvítězil opět tým JAFA a spol., který má skvostnou bilanci na tomto turnaji 2 vítězství a jedno 2. místo.

Děkujeme všem hráčům, fanouškům, rozhodčím a pořadatelům za letošní turnaj a budeme se těšit na příští ročník.

Fotografie z této akce naleznete ve fotogalerii. 

 

DB

Pravěký dětský den ve Stradouni

V sobotu 27.6.2015 uspořádal SDH Stradouň dětský den na téma pravěk. Pro děti všech věkových kategorií bylo připraveno mnoho soutěží v pravěkém stylu, jako například rozpoznávání stop, hod oštěpem, rozpoznávání zvířat, stopování, opičí dráha a další. Děti mohly dále využít trampolínu, skákací hrad, dětský koutek s bublinkovým bazénkem a malování na obličej.
Dětský den byl zahájen pravěkou skupinou z kmene kamenů, která předvedla bojový tanec a spolu s dětmi se rozcvičila před soutěžemi. Do průběhu soutěží byla zařazena i ukázka airsoftu a vojenského vybavení s představením obranné techniky a následné střelby z airsoftových zbraní. Po ukončení soutěží byly vyhodnoceny obrázky dětí, které byly kresleny v průběhu celého dne. Tímto byl Pravěký dětský den, kterého se i přes lehce nepříznivé počasí zúčastnilo 93, ukončen. Po dětské části následoval hudební program se skupinou Nekříč, která také vystupovala v pravěkých kostýmech.
V průběhu celého dne se o spokojené žaludky starala výborná obsluha složená z místních členů SDH Stradouň, která nabízela grilované prase, palačinky, točenou zmrzlinu a spousty dalších pochutin. Za pořadatele děkuji všem organizátorům, sponzorům a zúčastněným. Těšíme se na další setkání. Fotografie a video z této akce naleznete ve fotogalerii.
 D.B. & M.V.
 

Sedmá brigáda

V sobotu 20. června se uskutečnila již sedmá brigáda SDH Stradouň v tomto roce, na které byly vykonány tyto práce: odvoz odpadu ze hřbitova, sázení keřů, příprava na dětský den (sekání dřeva, bílení prostor na hřišti), údržba zeleně a křovin u školy, instalace sochy. Všem zúčastněným děkujeme za jejich čas.

 

Šestá brigáda

V sobotu 30. května byla na programu další z brigád, jejíž náplní bylo: instalace laviček na hřbitově, odvoz odpadu ze hřbitova, betonování zadního vjezdu do hasičské zbrojnice, natírání vývěsky, vrat rozvaděče a vodárny, příprava terénu pod sochu.

 

DB

Okrskové cvičení Štěnec

V sobotu 16. května jsme se vydali na okrskové cvičení, které se konalo na ostrůvku v Jenišovicích, ovšem pořadatelem letošních závodů byl SDH Štěnec – Mravín. Sraz byl naplánován na osmou hodinu u místní zbrojnice, kde jsme jako každý rok pořídili úvodní fotografii, a poté jsme se vydali na místo činu. Po příjezdu jsme se standardně zapsali, byl proveden nástup a pořadové cvičení. Dokonce jsme si mohli zvolit „song“ (Můj čas), který nás hnal dopředu při našich útocích. Letos jsme složili dvě družstva: Stradouň A (mladí do 35 let) a Stradouň B (mladší nad 35 let). V družstvech se představili tito závodníci:

Stradouň A (F. Říha – R. Motyčka ml. – T- Bačina – D. Bačina – M. Vopařil – T. Paul – J. Jirsák) Stradouň B (Z. Bačina – R. Motyčka st. – T. Tesař – D. Bačina – P. Zamastil (M. Vopařil) –

V. Vopařil – R. Peterka)

Jelikož jsme letos dorazili na místo neobvykle mezi posledními, měli oba naše týmy pro první kolo vyšší startovní číslo (družstvo A č. 10 a družstvo B č. 12). Ovšem pro druhé kolo se pořadí otočilo, takže náš sbor odběhl všechny útoky během 30 – 40 minut. Ale zpět k útokům. Běhalo se na 3B, s nenastartovaným strojem a časy se sčítaly. V první kole předvedly oba naše týmy téměř totožný čas: A – 30,34s, B – 30,85s. Ve druhém kole, které jsme začínali, družstvo A vylepšilo čas na 29,38s a družstvo B si připsalo o trochu horší čas 39,19s. Takže v součtu časů jsme si vedli velice dobře: A tým – 59,72s a B tým – 70,04s. Jelikož jsme měli odcvičeno, nezbylo nám nic jiného, než čekat, jak odběhnou zbylé týmy a v jakém pořadí naše týmy skončí. Oba naše týmy se drželi velmi vysoko, dokonce A tým byl  na 1. místě, až do poslední útoku, kdy se představily Vinary A  s jejich silnou mašinou (která zvládla utrhnout i přetlakový ventil) a pokořili nás o nějakou tu vteřinu. Takže závěrečné pořadí bylo takové: družstvo A – 2. místo, družstvo B – 3. místo. Pro náš sbor to je další skvělý úspěch, který se i patřičně oslavil, jak v Jenišovicích, tak ve Stradouni. Děkujeme za podporu jak naším dalším členům, kteří se cvičení zúčastnili v roli diváka, tak i ostatním přátelům našeho sboru.

Fotografie a videa naleznete ve fotogalerii.

DB.

Pátá letošní brigáda

V sobotu 9. května proběhla další letošní brigáda, na které byly vykonány tyto práce: odvoz odpadu ze hřbitova, úklid plácku u družstva, vykopání a vybetonování základu pod sochu, úklid ohniště po čarodějnicích a výměna zářivek ve škole. Všem zúčastněným členům děkujeme.

 

Pálení Čarodějnic

Ve čtvrtek 30. dubna SDH uspořádal první letošní venkovní akci a to pálení čarodějnic (konkrétně té jediné na vrcholku hranice). Pro návštěvníky bylo připraveno posezení, při kterém mohli zakousnout klobásy či uzené z naší udírny a ochutnat pivo, limo či něco ostřejšího. Počasí se vydařilo, takže si hrstka zúčastněných mohla užít čarodějnice naplno. Všem děkujeme a těšíme se na dětský den se začátkem prázdnin, který se bude konat 27. června. Fotografie z této akce naleznete ve fotogalerii
 

Memoriál Bohuslava Myšky – Jenišovice

V sobotu 25. dubna se náš sboru zúčastnil 1. ročníku Memoriálu Bohuslava Myšky v Jenišovicích. Náš tým soutěžil ve složení F. Říha – T. Paul – J. Jirsák– D. Bačina – T. Bačina – R. Motyčka ml. –  K. Pitrová (hostování :D). Prezentace byla od deváté hodiny ranní a samotné požární útoky začaly v 10 hodin. Závodilo se na 3B s nastartovaným strojem a na nástřikové terče. Po prvním nevydařeném útoku, po kterém nám byl zapsán čas 2 minuty (nejvyšší možný), jsme předvedli útok s časem 55,84s. Bohužel, jelikož se časy sčítaly tak jsme obsadili až 10. místo (sice jsme se vešli do první desítky, ale nutno podotknout, že více účastníku letos nebylo). Sice se nám generálka na okrskové cvičení nepovedla podle našich představ, ale o to větší motivace je na úspěch na zmiňovaném cvičení, které se koná 16. května opět v Jenišovicích, ovšem jako pořadatel bude tentokrát SDH Štěnec – Mravín. Uvidíme, jak obstojíme s naší PS 12 v konkurenci silnějších strojů, ale rozhodně se nepojedeme pouze zúčastnit a uvítáme Vaší podporu.  Fotografie a video ze z memoriálu naleznete ve fotogalerii.

 

Čtvtá letošní brigáda

V sobotu 18. dubna SDH uspořádal další brigádu, na které byly vykonány tyto práce: odvoz odpadu ze hřbitova, oprava márnice, výsadba zeleně na hřbitově, příprava čarodějnic a položení dlažby v prostorách za školou. Všem zúčastněným děkujeme. 

 

Třetí letošní brigáda

Dne 4. dubna proběhla již třetí letošní brigáda na programu dne byl svoz železa, nebezpečného odpadu a vodění jidáše.

Druhá letošní brigáda

V sobotu 21.března byla uspořádána druhá letošní brigáda při které byly provedeny tyto práce: pokládání dlažby (sklad), vyřezávání náletů, úklid podél chodníků, odvoz odpadu ze hřbitova a úklid hřbitova.

Školení řidičů - amatérů

V sobotu 14. března 2015 od 17:00 se uskutečnilo v místním motorestu školení pro amatérské řidiče. Školení, které bylo zaměřené na novelizaci dopravních předpisů pro rok 2015, mělo následující osnovu:

1) Pravidla silničního provozu

2) Předpisy související

3) Dopravní značky – nové

4) Bodový systém

5) Zdravověda – zásady první pomoci, autolékárnička

Přednášejícími byli pan Scháněl a paní Voříšková (zdravověda). Určitě jsme mohli slyšet nové a přínosné informace, které většina z nás využije.                                                    (Bačina D.)

 

Hasičský ples Stradouň 2015

Netradičně první sobotu v březnu 7. 3. 2015 od 20:00 se uskutečnil tradiční hasičský ples v místním motorestu. Na ples nám přijela zahrát kapela X-band z Hradce Králové, která mezi návštěvníky sklidila nemalý úspěch, co do šíře repertoáru, náloží skladeb, tak i znalostmi songů. Předtančení zajistila skupina AQUABOYS, složená z místních hasičů, která na sérii písniček předvedla NESKUTEČNOU tanečně-kreativní show doplněnou vodními efekty. Tímto všem účinkujícím děkujeme a těšíme se na další vystoupení. Na plese nemohla chybět tradiční, cenově velmi pestrá tombola, která se losovala jak ze zakoupených vstupenek, tak losů (hlavní ceny plastová svářečka a topinkovač). Něžnému pohlaví byly ke svátku MDŽ rozdány růže.

Děkujeme všem zúčastněným, samozřejmě i sponzorům a zároveň se těšíme na brzké setkání při dalších akcích. Fotografie a videa naleznete ve fotogalerii.                                   (Vopařil M.)

 

AQUABOYS www.youtube.com/watch?v=7oWbnfuA0io

První letošní brigáda

V sobotu 21. února 2015 od 8 hodin se uskutečnila první letošní brigáda, na které byly vykonány tyto práce: odvoz odpadu z místního hřbitova a vyřezání náletu podél potoka na malé straně. Děkujeme všem zúčastněným.                                                                      (Bačina D.)

 

Výroční valná hromada 2015

V sobotu 10. ledna proběhla v místním Motorestu VVH SDH Stradouň. Na programu bylo: shrnutí roku 2014 a plán pro rok 2015, volby a další organizační záležitosti. Všem zúčastněným členům děkujeme za účast. 
 
Fotografie z této události naleznete ve fotogalerii.                                                    (Bačina D.)